Mutasyon Nedir? Mutasyon Ne Demek?

Bu yazıda “mutasyon nedir?” sorusunun cevabını öğreneceğiz.

Mutasyon, DNA dizilimimizde ya DNA kopyalanırken oluşan hatalar nedeniyle ya da çevresel faktörler sonucu meydana gelen değişikliktir. Mutasyonlar, türler içindeki genetik çeşitliliğe katkı sağlar. Bir ömür boyu DNA’mız baz dizisinde, A, C, G ve T’de değişikliklere veya “mutasyonlara” uğrar. Bu, yapılan proteinlerde değişikliklere neden olur. Bu kötü veya iyi bir şeydir.

mutasyon nedir

Mutasyon Nedir

Hatalar yapılırsa ve zamanında düzeltilmezse DNA replikasyonu sırasında mutasyonlar meydana oluşur. Sigara, güneş ışığı ve radyasyon gibi çevresel faktörlere maruz kalmanın sonucu olarak da mutasyonlar oluşur. Genellikle hücreler, potansiyel olarak mutasyona neden olan herhangi bir hasarı tanır ve sabit bir mutasyona dönüşmeden önce onarır. 

Mutasyon Ne Demek? Mutasyon Nedir?

Mutasyonlar, özellikle olumlu bir etkiye sahipler ise, kalıtsal da olabilir. Örneğin, orak hücre anemisi bozukluğu; hemoglobin adı verilen bir proteinin inşasını emreden gende mutasyondan dolayı olur. Bu, kırmızı kan hücrelerinin anormal, sert, orak bir şekle dönüşmesine neden olur. Ancak Afrika popülasyonlarında bu mutasyona sahip olmak sıtmaya karşı da koruma sağlar. Bununla birlikte, mutasyon normal gen aktivitesini bozar ve kanser gibi hastalıklara yol açar. Kanser, en yaygın insan genetik hastalığıdır; bir dizi büyümeyi kontrol eden genlerde meydana gelen mutasyonlardan kaynaklanır. Bazen hatalı, kansere neden olan genler doğumdan itibaren var olur ve bir kişinin kansere yakalanma ihtimalini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir