Koronavirüs Aşısı ve Antiviral Yarış

Araştırmacılar pandemik koronavirüsle savaşmak için koronavirüs aşısı ve antiviral silahlar geliştirmek için yarışıyor.

Mart 2020’de, COVID-19 salgınının kapsamı ortaya çıkarken, Jen Nwankwo ve meslektaşları bir çift yapay zeka (AI) aracını SARS-CoV-2’ye karşı çevirdi. SUEDE adı verilen yeni geliştirilmiş bir AI programı, hastalığa karıştığı düşünülen biyomoleküllere karşı olası aktivite için bilinen tüm ilaç benzeri bileşikleri dijital olarak tarıyor. Diğeri, BAGEL, inhibitörlerin bilinen hedeflere nasıl inşa edileceğini tahmin ediyor. İki program, virüsün hücrelerimize bulaşmasını sağlamada önemli roller oynayan insan enzimlerini bloke edebilen bileşikleri araştırdı.

SUEDE sadece birkaç saat içinde 14 milyar bileşiği eleyip büyük bir başarı yakalarken, BAGEL de aynı hızda bir müşteri adayı tasarlama işi yaptı. 1910 Genetics adlı bir Massachusetts biyoteknoloji girişiminin CEO’su Nwankwo, bir kimya şirketi ortağından bileşikleri sentezlemesini istedi. Bir hafta kadar sonra, ekip sırayla her bileşiği insan hücrelerine ekledi; sonuçta her birinin hücrelere viral girişi engellediğini öğrendi. 1910 Genetics, hayvan ve insan denemelerini sürdürmek için antiviral ilaç geliştiricileriyle ortak olmaya çalışıyor. Nwankwo, “Yapay zekanın ilaç tasarımını büyük ölçüde hızlandırabildiğini gösteriyor” diyor.

koronavirüs

Koronavirüs

Koronavirüs Aşısı ve Yapılan Çalışmalar

Bir ilacın geliştirilmesi her zaman acı verici şekilde yavaştır ve en az on yıl sürer. Hayvan çalışmaları, yan etkilerden kaçmak için moleküller ve klinik deneyler gibi pek çok adım yavaştır. Ancak araştırmacılar, süper bilgisayarlar, robotlar ve sahip oldukları diğer tüm araçları kullanarak araştırmayı hızlandırdıkça; COVID-19’a karşı yeni tedavilere yönelik yarış, hızlı bir başlangıç ​​yaptı. Bir biyoteknoloji endüstrisi ilaç takipçisine göre, COVID-19‘a karşı bazı 239 antiviral molekül, viral yaşam döngüsünün birden çok bölümünü hedef alan geliştirme aşamasındadır.

Antiviraller, HIV ve hepatit C gibi diğer enfeksiyonlarla mücadelede kritik öneme sahip olduklarını kanıtladılar. Bu tür ilaçlar, devam eden COVID-19 aşılarına rağmen pandemik koronavirüse karşı mücadelede hayati önem taşıyacak. Vanderbilt Üniversitesi’nden virolog Mark Denison, “Herkesin aşıyı alamayacağını veya buna yanıt veremeyeceğini biliyoruz” diyor. Aşılar, bağışıklık koruması zayıfladıkça veya viral varyantlar ortaya çıktıkça etkinliklerini de kaybeder. Denison, “Bu nedenle, antivirallerin sürekli gelişimi kritik önem taşıyor” diyor.

Bugüne kadar, bu araştırmanın çoğu, başlangıçta diğer hastalıklarla savaşmak için geliştirilen antiviral bileşikler üzerinde yoğunlaştı. Nwankwo; “Uyuşturucunun yeniden kullanılması, ilk şey olarak mantıklıydı.”. Birçok farklı amaca yönelik antiviral, hücre ve hayvan çalışmalarında SARS-CoV-2’ye karşı umut vaat ediyor. Sonuç olarak remdesivir, çok hasta insanlarda iyileşmeyi birkaç güne kadar hızlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir